Punetus, millega ei pea leppima

Näonaha punetus ja nähtavad kapilaarid on üks põhjamaa naiste seas üks enimlevinud nahaprobleeme. Ekslikult arvatakse, et sellega tulebki leppida. Tegelikult on levinud ilumurele juba ammu olemas lihtne ja valutu lahendus.

 

Mis on rosaatsea?

Rosaatsea on nahahaigus, mille korral tekib näohale punetus, nahk on ülitundlik, kiskuv ja kipitav. Haiguse arenedes võivad nahale tekkida ka punetavad sõlmekesed, mädavistrikud ja laienenud veresooned. Rosaatsea näol on tegemist kroonilise ja ägenemisega kulgeva nahahaigusega, mis esineb ca 10% elanikkonnast. Haigus lokaliseerub kõige sagedamini näo keskosale – otsmikule, põskedele, ninale ja lõuale.

null

Mis punetust tekitab?

Punetuse tekkepõhjusteks peetakse pärilikku eelsoodumust, keskkonnategureid ja vananevat nahka. Üheks soodustavaks faktoriks peetakse ultraviolettkiirgusest tekkinud nahaveresoonte kahjustust ja nahapõletiku teket. Punetuse ägenemist soodustavad veel on külm, tuul, päikesekiirgus, kuumus, alkohol ja vürtsikad toidud.

Mis on kuperoosa?

Kuperoosa korral on näonaha kapillaarid laienenud ning need on nähtavad läbi naha punetusena ja peenikeste punakate või sinakate joontena peamiselt näol, kaelal ja dekoltee piirkonnas.

Kuperoosa peamised tekkepõhjused on pärilikkus, kliima, elustiil ja hormonaalsed muutused kehas. Kuperoosa võib tekkida kõigil nahatüüpidel, sagedamini õrna heleda nahaga naistel, olles põhjamaa naiste üks peamisi naha probleeme. Siinne külm, tuuline ja niiske kliima kurnab näonahka ning külma-sooja vaheldumine ja küttesüsteemi tõttu kuiv toaõhk soodustab naha ärritumist ja kapillaaride lõhkemist. Ettevaatlik tuleks ollak a päikese nautimisega, kuna liigne päevitamine soodustab samuti kapillaaride lõhkemist. Kuperoosat võivad soodustada ka liiga tugev ja sobimatu nahahooldus, alkohol, tubakas ja vürtsikad toidud. Samuti soodustab kuperoosa teket hormonaalsed muutused – beebipillide võtmine ning menopaus. Haigust mõjutab ka vananemine, kuna vananedes nahk muutub kuivemaks ja kaotab oma elastsuse.

Nii rosaatsea kui ka kuperoosa avalduvad punetusena. Kuperoosa puhul on nahapind tavaliselt sile ja näha on veresoonte võrgustikud, rosaatsea puhul näeb nahk välja rohkem põletikuline ning võib nahal võib esineda kõrgemaid sõlmekesi.

Punetust tekitab pidev kapillaaride ahenemine ja laienemine, mille tulemuseks ongi  nähtavad laienenud ja lõhkenud kapillaarid.

Punetusest priiks- aga kuidas?

Seetõttu on nii rosaatsea kui ka kuperoosa puhul tõhusaks lahenduseks IPL laserravi, millega saab lõhkenud kapillaaridest põhjustatud punetust ohutult ja efektiivselt leevendada. IPL valgussähvatused neelduvad kapillaarides mis sähvatuste mõjul kokku tõmbuvad. Lisaks hakkab nahas tööle kollageeni tootmine, mis tugevdab veresoonte seinu mistõttu need ei ole enam nii haprad ega lõhke nii kergesti.

 

Lasermed ilukliinikus teostatakse protseduuri hinnatud Lumenis  M22 IPL laseriga, mis võimaldab ravi läbi viia täpselt, turvaliselt ja efektiivselt. Lumenis M22 IPL omab Optipulse tehnoloogiat.

OPT-tehnoloogia põhiolemus on säilitada kogu impulsi vältel kõrge ja stabiilne vooluvoog. IPL-süsteemides, kus puudub OPT, langeb impulsi võimsus kogu aeg selle edastamise ajal, seetõttu on efektiivse voolavuse tagamiseks vaja impulsi alguses olevat võimsust üle hinnata. Sellised süsteemid annavad “kolmnurkse” impulsi, mille alguses on võimsus suur, ja lõpuks langeb see väärtuseni, mille juures mõju muutub ebaefektiivseks. Sellised IPL-süsteemid võivad olla efektiivsed piisavalt suure tippvõimsuse korral, kuid protseduurid pigmentaarsete ja vaskulaarsete düskroomiate raviks süsteemides, millel puudub OPT-tehnoloogia, on täis tõsiseid kõrvaltoimeid ja ebamugavusi.

https://lumenis.com/aesthetics/products/m22/ See on masin, mis teil on ja sellelt masinal on 2 funktsiooni – Universal IPL ja Q-Switched Nd:YAG. Ma sain nii aru. Ja IPL-i kasutatakse enamuste protseduuride jaoks. See viimane funktsioon on pigmendilaikude, tätoveeringute ja püsimeigi eemaldamiseks. On see õige?

Enne protseduuri:

  • Puhasta ja niisuta nahka
  • Kasuta igapäevaselt vähemalt 30 SPF ja UVA-ga päevituskreemi
  • Viimasest päevitamisest peab möödas olema vähemalt 2 – 4 nädalat
  • Protseduurile tule ilma meigita
  • Parimate tulemuste saavutamiseks on soovitatav läbida IPL ravikuur, mis koosneb 3 – 5 protseduurist ning iga protseduuri vahe võiks olla minimaalselt 4 nädalat.Pärast protseduuri võib nahk olla kergelt turses ja punetav, kuid see on mööduv. Vältima peaks intensiivset UV-kiirgust ning pärast protseduuri kasutama SPF 50 kaitsekreemi. Kahe nädala jooksul pärast protseduuri ei tohi käia saunas ja basseinis. 24 h pärast protseduuri ei soovitata tarvitada alkoholi.

Vastunäidustused:

  • Onkoloogilised haigused, kroonilised põletikud, aktiivses faasis herpes, keloidarmid
  • Protseduuri ei saa teostada raseduse ja imetamise ajal
  • Protseduuri ei saa teostada patsiendile, kellel on südamestimulaator
  • Ravi ei saa teostada päevitunud nahale. Viimasest päevitamisest peab olema möödas vähemalt 2 – 4 nädalat.