AKNE- nahahaigus, mis hävitab enesekindluse

Aknet võib nimetada üheks enim levinud nahahaiguseks, mille käes vaevleb ligi 75% inimestest. Akne tunnusteks on rasune nahk, komedoonid ning põletikulised sõlmekesed, millest jäävad raskematel juhtudel järele ka armid. Kuid hea uudis on see, et päris kindlasti ei pea aknega leppima!

Kindlasti tuleks aknele tähelepanu pöörata kohe, kui esimesed põletikukolded tekivad, sest kui aknet ei ravita, püsivad vistrikud sageli aastaid. Piirkonnad kus akne kõige sagedamini tekib, on need, kus asub rasunäärmeid – seega tekivad põletikulised sõlmed enamjaolt näole, rinnaesisele ja seljapiirkonda. Siiski võib piirkond vastavalt vanusele ka erineda. Näiteks teismeeas lööb akne välja enamasti otsaesisel, põskedel ja ninal. Täiskasvanid kimbutav akne seevastu avaldub näo alumises osas- lõual või lõuajoonel.

null

Miks akne tekib?

Enamasti põhjustavad aknet hormonaalsed muutused. Oma rolli mängivad siin ka meessuguhormoonid,
mida toodetakse puberteedieas ja ka hilisemas elus ning mis stimuleerivad rasunäärmete tööd.
Haiguse tekkimisel on oma süü kahjuks ka geenidel. Samuti võivad akne põhjused olla psühholoogilised.
Uuringud on näidanud, et kõrgema stressitasemega kaasneb sageli ägenenud akne.
Olulist rolli mängib kauni näonaha puhul ka tervislik toidulaud. Näiteks on teadlased teinud kindlaks, et
on olemas seos kõrge glükeemilise indeksiga toitude (sai, kartul, riis) ja lehmapiima vahel.

Akne ravi

Tõsine akne on tavaliselt põletikuline, kuid eksisteerib ka mitte põletikulisi vorme. Sageli kaob või leebub haigus aja jooksul iseenesest, kuid tõsistemate põletike puhul on vaja eri- ehk nahaarsti määratud ravi ning tõeliseks päästeteeks on tänapäeval üle maailma hinnatud protseduur IPL ravi mida teostatakse ka siinsamas Eestis, Lasermed ilukliinikus.

Akne puhul on väga oluline õige nahahooldus ja pindmine ravi. Lasemredis ootab sind hinnatud Lumenis M22 IPL Optimal Pulse Technology (OPT) laser, mis võimaldab kohandada hooldust vastavalt sinu nahatüübile ja soovitud tulemustele.

Laseriga saab mõju avaldada konkreetselt probleemsele piirkonnale ülejäänud nahka kahjustamata. Lumenis M22 IPL tehnoloogia kasutab kindlal lainepikkusel laserkiirt, mis tungib nahakihti, kus asuvad rasunäärmed, tõstab kudede temperatuuri ja tapab põletikku põhjustavad bakterid ning vähendab naha rasu tootmist.

Ravi Lumenis M22 IPL laseriga parandab tunduvalt naha välimust, leevendades põletikulisi protsesse, vähendades seega aknet, naha punetust ja eemaldades akne järgselt tekkinud pigmendilaike. Lisaks stimuleerib IPL nahas ka kollageeni sünteesi, tänu millele muutub nahk elastsemaks ja pringimaks.

Ohud ja vastunäidustused:

  • IPL laserravi ei saa teostada onkoloogiliste haiguste, krooniliste põletike, keloidarmide ja aktiivse
    herpese korral
  • Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata
  • Ravi ei saa teostada ka päevitunud nahale. Päevitamisest peab möödas olema vähemalt 2 – 4 nädalat. Samuti ei tohi kasutada isepruunistuvaid kreeme kaks nädalat enne protseduuri
  • Protseduuri ei tohi teostada antibiootikumravi ajal ning ravi lõpetamisest peaks mööduma kaks nädalat
  • Enne protseduuri tuleks võimalusel välja ravida aktiivsed põletikukolded

Pärast protseduuri

  • Pärast protseduuri võib esineda kerget punetust, õhetust
  • Pärast protseduuri peab vähemalt kahe nädala jooksul kasutama SPF 50 päikesekaitsekreemi
  • 24 h pärast protseduuri ei soovitata tarvitada alkoholi
  • Kahe nädala jooksul pärast protseduuri ei tohi käia saunas ja basseinis