Pigmendilaikudest priiks!

Peale päikesevannide nautimist nahale ilmuvad pruunid laigukesed ei ole juba ammu enam midagi sellist, mille pärast peaksid liialt pead vaevama. Kindlasti tasub algpõhjus üles otsida ja sellesse tõsiselt suhtuda, kuid tähtis on teada, et laigukesed ei jää sind kaunistama! Õige raviga saab neist üsna tõhusalt priiks!

 

Mis on pigmendilaigud ja miks need tekivad?

Pigmendilaigud on nahale tekkivad hele- või tumepruunid laigud. Peamine pigmendilaikude tekitaja on ultraviolettkiirgus, mida saame nii päikesest kui ka solaariumist.

Teine oluline faktor on hormonaalsed muutused kehas. Nii võivad pigmendilaigud tekkida näiteks raseduse ajal või rasestumisvastaseid ravimeid tarvitades.

Sõltuvalt tekkepõhjusest, vanusest või paiknemisest nahal nimetatakse pigmendilaike erinevalt.

 

  1. Melasma – pruunikad pigmendilaigud oimu piirkonnas, otsmikul ja põsesarnadel. Seda põhjustavad lisaks ultraviolettkiirgusele ka naissuguhormoonid ja geneetiline eelsoodumus.
  2. Solaarlentigo (maksaplekid) – helepruunid ebakorrapärase kujuga laigud, mis tavaliselt paiknevad näol, käsivartel ja labakätel.
  3. Tedretäpid – neid esineb näol, käsivartel ja turjal ja tekke eelduseks on hele nahatüüp ja pärilikkus.
null

Kuidas pigmendilaikudest vabaneda?

Enamasti asub pigment epidermise ehk naha pindmise kihi põhjaosas, kuid mõnikord ka dermas ehk naha sügavamas kihis. Mõlemal juhul on tõhusaim võimalus pigmendilaikude eemaldamiseks on laserravi. Lasermedis teostatakse protseduuri maailmas hinnatud ja kvaliteetsete moodulitega, kus on kasutusel nii IPL kui ka Q Switch moodul. Laseri valgus imendub teatud lainepikkusel melaniinis ja lõhustab liigse pigmendi, mille tulemusel muutuvad laigud heledamaks.

Varu aega!

Esimene samm pigmendilaikude ravis on põhjalik konsultatsioon, mille käigus spetsialist paneb paika sobiva raviplaani ja soovitab õiget kodust nahahooldust.

Pigmendilaikude ravi puhul on oluline rõhutada, et tegemist on aega ja kannatust nõudva protseduuriga ning väga oluline on seejuures usaldada oma nahaspetsialisti, kes oskab välja pakkuda parima lahenduse just sinu nahale.

Hea teada

  • Tasub meeles pidada, et kui ravi ei teostata efektiivselt, võib pigment tekkida uuesti. Samuti võib isegi väike hulk päikesekiirgust rikkuda juba saavutatud tulemuse. Seetõttu on äärmiselt oluline kaitsta oma naha päikese eest SPF 50 kaitsekreemiga ning korraliku riietusega ka pilvise ilma korral.
  • Võimaluse korral peaks vältima konkreetset pigmendilaike põhjustavat või soodustavaid faktoreid. Rasedusvastaste tablettide võtmise korral tuleks kaaluda nende lõpetamist, kuigi selle mõju võib ilmneda suhteliselt aeglaselt.

Enne ja pärast protseduuri

  • Protseduuri ei teostata antibiootikumiravi ajal ja viimase tableti võtmisest peaks olema möödas vähemalt kaks nädalat.
  • Protseduuri ei teostata päevitunud nahale. Päevitamisest peab olema möödas vähemalt 2 – 4 nädalat. Samuti ei tohi enne protseduuri kasutada isepäevituvaid kreeme.
  • Protseduuri ei teostata raseduse ja imetamise ajal.
  • Ravi on vastunäidustatud onkoloogiliste haiguste, krooniliste põletike, keloidarmide ja aktiivse herpese korral.
  • Pärast protseduuri võib esineda punetust.
  • 24 h pärast protseduuri ei soovitata tarvitada alkoholi.
  • Kahe nädala jooksul pärast protseduuri ei tohi käia saunas ega basseinis.
  • Pärast protseduuri peab kindlasti kasutama SPF 50 päikesekaitsekreemi.